ГДЗ Українська література 10 клас О.М. Авраменко, В.І. Пахаренко (2018)

← Повернутися до розділів

Розв'язок:

8. Випишіть діалектизми з новели «Камінний хрест». Яку роль вони відіграють у творі?

Діалектизми: ґазда — господар; долішній — який міститься або розташований внизу; нижній; буката — шматок; обполікувати — мити; паліток ім. до паліти — достигати, рум'яніти, червоніти; сміхованець — посміховище, сміховище; стеклий — скажений; струнва — струна; тручати — штовхати; термосити — трясти, смикати, шарпати; ліпше — краще; моцуватися — вмощуватися, тут — напинатися; лед — лід; бук — тут — палиця; вихолітувалося — хилиталося; бодяк — колючка; цу — цю; слинов — слиною; батюгов — батогом; най — хай; видів — бачив; патороч — випадок, неприємність; крак — гак; тобов грену — тобою вдарю, тобто «кину тебе»; відай — мабуть; гримнути — кинути; обскакує — облазить; ледви добивси — ледве дійшов.

Василь Стефаник використовує діалект як один із основних художніх засобів, потрібний не тільки для створення образів, але й для відтворення мовними засобами типової атмосфери сільського життя на Покутті.

Я думаю, що В.Стефаник не вдається до стилізації покутсько-буковинського говору, адже як письменник був носієм цього діалекту. Широке використання лексичних діалектизмів автором викликає труднощі для сприйняття тексту, проте завдяки органічному поєднанню покуто-буковинського говору у словесній тканині створюється своєрідний художній стиль В. Стефаника.

Інші вправи: