ГДЗ Українська література 10 клас О.М. Авраменко, В.І. Пахаренко (2018) |
← Повернутися до розділів |
11 |
Розв'язок:
11. Візьміть участь у дискусії на тему «Що таке щастя?». Погодьтеся з Винниченковим розумінням щастя (за новелою «Момент») або спростуйте його.
Я думаю, що кожному, хто вивчав творчість В. Винниченка, запам’ятався його вислів: «Невже щастя є тільки вічний, недосяжний міраж?».
Саме ідея щастя проймає всю його творчість від перших оповідань і романів аж до останніх творів.
Більше того, Винниченко навіть написав філософські трактати «Щастя», «Листи до юнака» та «Конкордизм». Останню роботу він назвав «найкращою дитиною своєю». У трактаті «Конкордизм» митець стверджує, що людство завжди прагне щастя: «Єдине, що ми маємо право констатувати, незважаючи на всякі наші теоретичні розходження, — ми всі мусимо підлягати законові прагнення щастя».
Свою етико-філософську систему письменник назвав конкордизмом (узгодження, злагода) і виклав у однойменному трактаті.
Філософія Винниченка проповідує життя в гармонії з природою, а також на буддизмі, яким подружжя Винниченків захопилось у паризький період життя. Гасло «повернення до матінки природи» стало провідним в їхньому житті й побуті: Винниченки стали не просто вегетаріанцями, а й сироїдами, застосувавши потребу природності навіть до харчування.
Справді, кожен із філософів може запропонувати свій рецепт щастя... Адже філософ — це майстер щастя, як сказав античний мудрець Епікур. Григорій Сковорода вбачав щастя в «сродній праці», а також у душевній та духовній гармонії людини. Фрідріх Ніцше пов'язував щастя з умінням людини керувати собою і світом.
Шехерезада і Муся, герої новели «Момент», на мою думку, однаково розуміють, що таке щастя. Коли героїня говорить: «Наше… наше кохання повинно вмерти зараз, щоб, як хтось сказав, ніколи не вмирати. Розумієте мене, хороший? Єсть якісь метелики. Вони вмирають серед кохання. Ви розумієте мене?», вона лише хоче переконати і юнака,і себе, що «Щастя — момент. Далі вже буденщина, пошлість.». Насправді Муся просто змушена згасити в своїй душі цей раптовий спалах кохання і щастя перед майбутніми загрозами. Вона революціонерка, іде назустріч небезпеці, тому й рішуче розриває з Шехерезадою, залишаючи в його душі «журні, прекрасні, чисті квіти» несподіваного щастя.