ГДЗ Історія: Україна і світ 7 клас І.Д. Васильків, І.Л. Паршин, І.С. Димій (2024)

← Повернутися до розділів

Розв'язок:

Сторінка 23

1. Чи пов’язані поява та зміцнення впливу князів і князівських дружин із майбутнім процесом формування держави в слов’ян? Поясніть свої міркування.

Так, поява та зміцнення впливу князів і князівських дружин були безпосередньо пов’язані з процесом формування держави у слов’ян. Князі поступово зосереджували у своїх руках владу, отримували право збирати данину з населення. Це разом з військовою здобиччю збільшувало їхній вплив і дозволяло утримувати князівську дружину – загін найкращих воїнів. Князі з дружинами встановлювали контроль над певними територіями, що було важливим кроком до створення держави. Хоча суспільні питання ще часто вирішувалися на народних зборах – вічах, влада поступово переходила до рук князів. Це сприяло політичній консолідації та державотворенню.
 

2. Кого називають язичниками? Чому, на вашу думку, давні слов’яни поклонялися силам природи?

Язичниками називають людей, які сповідують традиційні політеїстичні вірування, тобто вірять у багатьох богів. Давні слов’яни були язичниками й поклонялися силам природи, тому що:

  • Природа мала величезне значення для їхнього життя, адже вони займалися землеробством, скотарством, бортництвом тощо. Від природних умов залежало їхнє виживання.
  • Слов’яни обожнювали й одухотворяли природні явища і стихії, вбачаючи в них прояви надприродних сил.
  • Поклоніння силам природи було традиційним для ранніх форм релігії, характерних для родоплемінного ладу.
     

3. Звідки науковці дізнаються про вірування та заняття давніх слов’ян? Дізнайтеся з доступних вам джерел, ким були Прокопій Кесарійський, Маврикій Стратег і Йордан. Чим цінні для нас їхні свідчення про антів та склавинів?

Вчені дізнаються про вірування та заняття давніх слов’ян з різних історичних джерел:

  • Археологічних (залишки поселень, знаряддя праці, ідоли богів тощо)
  • Писемних (твори візантійських, арабських авторів, літописи)
  • Фольклорних та етнографічних (обряди, звичаї, казки й легенди, збережені в народі)

Прокопій Кесарійський – візантійський історик VI ст., автор твору “Війна з готами”, де вперше згадано склавинів.

Маврикій Стратег – візантійський імператор кінця VI – початку VII ст., автор військового трактату “Стратегікон”, де описано побут слов’ян.

Йордан – готський історик VI ст., автор твору “Про походження і діяння готів”, де згадано антів.

Їхні свідчення цінні тим, що це найдавніші писемні згадки про слов’ян, зокрема про антів і склавинів. Вони дають уявлення про розселення, суспільний устрій, побут, звичаї та військову справу давніх слов’ян.

Інші вправи: