ГДЗ Історія України 7 клас Г.М. Хлібовська, М.Є. Крижановська, О.В. Наумчук (2024) |
← Повернутися до розділів |
ст.18 | Вперед до ст.19 |
Розв'язок:
Сторінка 18
1. Що спонукало кочові племена нападати на сусідів?
Недостатня кількість пасовищ при розростанні стад та бажання поживитися за рахунок інших народів спонукали кочовиків вести грабіжницькі війни із сусідами й вирушати в далекі походи для захоплення нових земель.
2. Як називалась одна з перших держав кочовиків? Що впливало на її розвиток?
Однією з перших держав кочовиків на території сучасної України був Хозарський каганат, утворений у VII столітті. На його розвиток впливало виникнення міст як центрів ремесла й торгівлі довкола зимовищ кочовиків.
3. Чому в IX-Х століттях Хозарський каганат занепав?
У IX столітті Хозарський каганат занепав через те, що з-під його впливу вийшли слов’яни, мусульманське населення мігрувало на північ, а київський князь Святослав розбив хозарську армію в 965 році. Остаточно каганат знищили печеніги й половці.
Відлуння минулого
1. Чому ішу вважали справжнім правителем у Хозарському каганаті?
Згідно з наведеним уривком з праць арабського письменника й географа Ібн Русте, справжня влада в Хозарському каганаті належала іші, а не кагану, тому що:
- Іша займався справами правління і командуванням військом. Тобто він здійснював реальне управління державою.
- Іша займав таку позицію, що йому не було перед ким звітувати, навіть перед каганом. Це свідчить, що іша мав найвищу владу.
- Хозари слухалися кагана лише номінально, тобто формально визнавали його верховенство. Але фактично каган не мав реальної влади.
Отже, Ібн Русте вважав ішу справжнім правителем Хозарського каганату, оскільки той зосередив у своїх руках реальні важелі управління – адміністративну владу, військове командування, і не підпорядковувався нікому, включно з каганом, який мав лише номінальний статус правителя.