ГДЗ Історія України 7 клас В.С. Власов, О.Є. Панарін, Ю.А. Топольницька (2020)

← Повернутися до розділів

Розв'язок:

4. Дайте відповіді на запитання.

♦ Як відбувалося формування земель-князівств на західних теренах Русі-України?

На галицьких землях упродовж століть сформувався особливий політичний устрій, де панівну роль у державних процесах відігравали місцеві впливові бояри. Тому засновникові Галицького князівства - Ростиславові та його нащадкам доводилося постійно приборкувати бояр, що послаблювало позиції князя.

♦ Про які особливості політичного життя Галицького князівства ви дізналися?

Галичина, на думку дослідників, відзначалася особливим політичним устроєм. Її вважають взірцем олігархічного правління. Надзвичайно впливові й заможні галицькі бояри намагалися тримати під постійним контролем будь-яку діяльність князя - не лише його внутрішню й зовнішню політику, а навіть приватне життя. Ярославові Осмомислу вдалося дещо приборкати бояр, задушивши їх до державної служби. Однак після смерті князя Галичина знову поринула у вир усобиць і розбрату - особливо жорстоких по смерті Ярославового сина Володимира (1199). Володимир Ярославович був останнім представником династії Ростиславовичів на галицькому столі.

♦ Які особливості мало політичне життя Волинського князівства?

В XI ст. Волинь залишалася володінням київських князів, а на спадкову вотчину перетворилася лише за онука Володимира Мономаха - Ізяслава Мстиславовича. Тож власна князівська династія почала формуватися там від середини XII ст. Тоді ж Волинь поринула у внутрішні міжусобиці й розпалася на кілька уділів. Найпочеснішими володіннями вважалися Володимирська та Луцька землі.

♦ Коли і за яких обставин було утворене Галицько-Волинське князівство?

Роман Мстиславович приєднав і більшу частину українських теренів, із Києвом включно. Під його владою опинилась величезна територія, якої на той час не мав жоден із монархів Європи. Отже, Романові належить слава творця Галицько-Волинського князівства - держави, що впродовж століття розвивала державотворчі традиції Русі.

Інші вправи: