ГДЗ Історія України 7 клас В.С. Власов, О.Є. Панарін, Ю.А. Топольницька (2020) |
← Повернутися до розділів |
Назад до 4 | 5 | Вперед до 6 |
Розв'язок:
5. Дайте відповіді на запитання.
♦ Як за тюркськомовним населенням Причорномор'я закріпилася назва «татари»?
Ви вже знаєте, що Кримський півострів, степи Причорномор’я та Приазов’я були здавна заселені. Особливо приваблювали вони кочовиків. Перед монгольською навалою причорноморські степи належали тюркомовним половцям. Підкоривши їх, монгольські хани приєднали половецькі землі до своїх володінь. Степ став ординською землею, або Татарією, як казали наші предки. Відтак тюркомовне населення Причорномор’я та Криму стали називати татарами за іменем завойовників.
♦ Які коли виникло Кримське ханство?
До середини XV ст. зі складу Золотої Орди, яка потерпала від внутрішньополітичних міжусобиць, вийшов Кримський улус на чолі з Хаджі Гіреєм, який став засновником Кримського ханства. У Кримському ханстві сформувався державний апарат на чолі з ханом та його дорадчим органом - диваном. Столицею Кримського ханства стало м. Бахчисарай.
♦ За яких обставин відбулося підкорення Кримського ханства Османською імперією?
Кримський півострів тривалий час був місцем, де проживали різні народи. Виникнення Кримського ханства не завадило існуванню генуезьких торговельних колоній на півдні півострова. Торговельну конкуренцію генуезцям становили мешканці князівства Феодоро, що існувало в південно-західній частині гірського Криму. Проте в 1475 р. війська Османської імперії захопили генуезькі колони і ліквідували державу Феодоро.
♦ Коли розпочалися постійні напади кримських орд на українські землі? Які це мало наслідки для українців?
1478 р. Кримське ханство визнало себе васалом Османської імперії. Розпочалися постійні грабіжницькі набіги турків і татар на українські землі.
♦ Якою була історична доля Буковини та Закарпаття?
Після розпаду Галицько-Волинської держави Закарпаття опинилося у складі Угорщини, а Буковина й Бессарабія були приєднані до Молдовського князівства. На початку XVI ст. Молдова визнала себе васалом Османської імперії, а Закарпаття було розчленоване між князівством Трансильванія (васал османів) і Священною Римською імперією Габсбургів.
♦ Чим закінчилося литовсько-московське проти стояння наприкінці XV - на початку XVI ст.?
Наприкінці XV ст. посилилося Московське князівство. Московський князь висунув претензії на українські землі під приводом відновлення Русі, але з центром у Москві. За Чернігово-Сіверщину точилися тривалі війни між Московією та Литвою. Міста Чернігово-Сіверщини, захоплені московитами, вдалося повернути до складу Литви на початку XVI ст. Це стало наслідком вдалої воєнної кампанії українського князя Костянтина Острозького. Проте після смерті князя відвойовані міста були втрачені.