ГДЗ Українська література 8 клас О.М. Авраменко (2021)

← Повернутися до розділів

Розв'язок:

1. Пізнаючи дійсність, митці оперують передусім

В образами 

2. Предметом матеріальної культури є

Г хата під стріхою. 

3. Предметом духовної культури є

В пісня «Стоїть явір над водою». 

4. Чим відрізняється художній спосіб пізнання дійсності від наукового?

Мистецтво, зокрема художня література, одна із форм суспільної свідомості, форма людської діяльності, яка відрізняється від науки, політики, права, релігії. Літератур пізнає дійсність за допомогою художніх образів. Усі труднощі художнього процесу пов’язані зі створенням митцем художнього образу. 

Якщо художник бажає показати, у чому сутність героїзму, він не пояснює поняття «героїзму», обґрунтовуючи його логічними засобами, а знайомить нас із Ахіллом або Прометеєм, з їх вчинками, які оцінюються людьми як героїчні. 

Наукове пізнання — це форма процесу пізнання, головною функцією якого є дослідження природи, суспільних явищ за допомогою теорій та експериментальних досліджень. Наука відображає життя, відкриваючи та формуючи закони. 

5. Як наука може впливати на мистецтво, а мистецтво — на науку?

Я думаю, що наука здійснює вплив на мистецтво, а мистецтво — на науку: атомна фізика, нова математика, кібернетика, космогонія, інформатика та інтернет потребують більшої сміливості фантазії та мрії. Мистецтву ж потрібні знання та глибока думка. Тобто прагнення до краси і прагнення до істини аж ніяк не виключають один одного.

Наприклад, немає потреби записуватися в загін космонавтів і вирушати в космічні польоти — треба лише поринути у фантастичні твори Олеся Бердника. 

Інколи художня література прогнозує наукові відкриття, підштовхує науковців до нових проектів. Згадаймо фантастичні романи Жуля Верна чи Герберта Вельса, в яких задовго до появи підводних човнів та космічних кораблів йшлося про тривалі підводні подорожі морями й океанами та космічні польоти. 

6. Хто з відомих людей прославився і як науковець, і як митець? 

Італієць Леонардо да Вінчі найбільше прославився у світі як науковець, і як митець. У генієві українського народу І. Я. Франку також тісно поєдналися прекрасний поет, перекладач і науковець. Але мало кому відоме ім’я голлівудської зірки Геді Ламар.

У листопаді 1914 року у Відні, в сім’ї львівського банкіра Еміля Кіслера народилася донька Гедвіга Ева Марія Кіслер, яка згодом стала відомою на весь світ як Геді Ламар. Із дитинства дівчина була дуже обдарована математично, відвідувала театральну школу. У 17-річному віці дебютувала в кіно.  Відомий тоді театральний режисер Макс Райнхардт, назвав юну Геді найкрасивішою жінкою Європи.

Окрім кіно, Геді Ламар займалася наукою: розробляла світлофори або експериментувала з розчинними пігулками для газованих напоїв. 1942 року вона запатентувала «Секретну систему зв’язку», що дозволяє на відстані керувати торпедами. Її патент став основою для зв'язку з розширеним спектром. Зараз таку систему використовують у роботі мобільних телефонів та інших пристроїв, завдяки їй функціонує Wi-Fi 802.11 і GPS.