ГДЗ Українська література 10 клас О.М. Авраменко, В.І. Пахаренко (2018)

← Повернутися до розділів

Розв'язок:

10. Алегоричний біблійний афоризм «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» ніби виправдовує Чіпку. Поміркуйте, яка з назв роману більш вдала: «Пропаща сила» чи «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Свою думку аргументуйте.

Перша назва — «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» — була запропонована Іваном Біликом. Вона запозичена з біблійної книги Йова, героя якої спіткали різні земні нещастя, однак, попри все, він зберіг віру й лишився доброчесною людиною.

Назва роману подається у формі риторичного питання. Вона має алегоричний характер: чи можливі конфлікти в суспільстві, у якому забезпечені основні права трудівників? Бачимо, що для Івана Білика важливим було розглянути вплив суспільства на особистість. Він підтримав художні наміри брата і подав ідею створити «народний роман на основі щирого реалізму».

У Російській імперії роман вперше опублікували в 1903 році під назвою «Пропаща сила». Зміна назви була викликана насамперед цензурними вимогами. Заголовок «Пропаща сила» є своєрідним ключем до розуміння і художнього задуму, і центрального персонажа твору — Чіпки Варениченка. Вона містить роздуми авторів про нереалізовану силу людини, яка народжена для прекрасних справ, але яка не розкрила своїх потенційних здібностей і можливостей.

Інші вправи: