ГДЗ Історія України 7 клас А.А. Галімов, О.В. Гісем, О.О. Мартинюк (2024)

← Повернутися до розділів

Розв'язок:

Сторінка 16

ЗАВДАННЯ НА ПОВТОРЕННЯ

1. Коли утворилася Східна Римська імперія?

Східна Римська імперія, відома також як Візантійська імперія, утворилася в результаті поділу Римської імперії на дві частини після смерті імператора Феодосія Великого у 395 році.

Офіційною датою початку існування Східної Римської імперії вважається січень 395 року, коли Аркадій Флавій став імператором східної частини Римської імперії.

Цей розділ був довершений після смерті Феодосія I. Після падіння Західної Римської імперії в 476 році, Східна Римська імперія залишилася єдиним продовженням колись єдиної імперії.

 

2. Покажіть на карті (с. 11) українські землі, зайняті слов’янами внаслідок Великого розселення слов’янства, та  кордони Візантійської імперії на період його завершення.

Велике переселення народів, що відбувалося у IV-VII століттях, включало міграцію різних племен, в тому числі слов’янських, які рухалися на південний схід до Константинополя, Мореї та Македонії.

Слов’яни осіли на територіях між Середньою Віслою і Карпатами, Середнім Дніпром, Прип’яттю, середньою течією Дністра і Південного Бугу, утворивши етнічні слов’янські угруповання. У VI столітті слов’янські племена контролювали території Фракії та Македонії, а в VII столітті вже захопили Балканський півострів.

Межі Візантійської імперії на період її завершення охоплювали землі Балканського півострова, Малу Азію, Сирію, Палестину, Єгипет, частину Месопотамії, Вірменії та Грузії, а також південь Кримського півострова (Херсонес), острови Егейського та Середземного морів (Кріт та Кіпр).

Для візуалізації українських земель, заселених слов’янами, та меж Візантійської імперії на період її завершення, необхідно звернутися до історичних карт, які відображають ці території в зазначені історичні періоди.
 

1. Сусіди слов’ян на українських землях

Які народи і  країни в  середні віки стали сусідами слов’янських племен, що мешкали на землях сучасної України? Що характеризувало їхній розвиток?

Згідно з текстом підручника, основними сусідами слов’янських племен, що мешкали на землях сучасної України в цей період були:

  1. На півночі – балтські та угро-фінські племена. Вони перебували на різних стадіях додержавного розвитку, їх форма господарювання залежала від місцевих природних умов.
  2. У степах Причорномор’я – тюркські племена болгар (булгар) і хозар.
  • Болгари наприкінці VI ст. утворили в Приазов’ї державу Велика Болгарія, яку в середині VII ст. знищили хозари. Частина болгар після цього переселилася на Середню Волгу, де заснували Болгарський каганат, а інша частина на чолі з ханом Аспарухом переселилася на Дунай, де створили Першу Болгарську державу.
  • Хозари в середині VII ст. утворили державу Хозарський каганат. У VIII ст. вони підкорили деякі слов’янські союзи племен на межі зі степом і примусили сплачувати данину.

Характерними рисами розвитку сусідів слов’ян було:

  • Формування ранніх державних утворень у кочових народів степу – Великої Болгарії, Болгарського і Хозарського каганатів.
  • Балтські та угро-фінські племена на півночі перебували на додержавній стадії розвитку.
  • Через землі слов’ян пролягав важливий воєнно-торговельний шлях “із варягів у греки”, що поєднував Балтійське й Чорне моря і мав значний вплив на розвиток слов’янських племен.