ГДЗ Історія України 7 клас А.А. Галімов, О.В. Гісем, О.О. Мартинюк (2024) |
← Повернутися до розділів |
ст.17 | Вперед до ст.18 |
Розв'язок:
Сторінка 17
Працюємо разом. За допомогою методу «Коло ідей» сформулюйте свою думку, чи мало описане в тексті сусідство позитивний вплив на розвиток слов’янської спільноти.
Добре, спробуймо використати метод “Коло ідей”, щоб сформулювати різні думки на вплив сусідства з описаними в тексті народами на розвиток слов’янської спільноти. Я запропоную кілька ідей, а ви можете додати свої.
Позитивний вплив:
- Торговельні зв’язки з сусідніми народами, особливо завдяки шляху “із варягів у греки”, сприяли економічному розвитку слов’янських племен.
- Контакти з державними утвореннями сусідів, такими як Хозарський каганат чи Перша Болгарська держава, могли стимулювати державотворчі процеси у слов’ян.
- Культурний обмін і запозичення деяких досягнень сусідніх цивілізацій збагачували культуру слов’ян.
Негативний вплив:
- Військова загроза з боку войовничих кочових племен булгар і хозар, які підкорили деякі слов’янські племена і змушували платити данину.
- Втрата політичної незалежності тими слов’янськими племенами, що потрапили під владу Хозарського каганату.
- Торгівля слов’янськими рабами (полоненими), яку вели варяги на шляху “із варягів у греки”.
Тепер ваша черга. Які ще ідеї щодо впливу сусідства на слов’ян ви можете запропонувати? Позитивні чи негативні? Давайте разом поміркуємо над цим питанням.
2. Боротьба Візантії за збереження контролю над Кримом
Якими були основні події боротьби Візантійської імперії за володіння Кримським півостровом?
Основні моменти з тексту щодо ситуації в Криму:
- У другій половині V – першій половині VI ст. Візантія намагалася закріпитися на узбережжі та в гірській частині Криму.
- У другій половині VI – першій половині X ст., після входження Криму до складу Хозарського каганату, візантійська влада над півостровом слабшала і стала лише формальною.
- Візантія будувала фортеці і укріплення в Криму для захисту від нападів зі степу. Але у VII ст. візантійські гарнізони залишили значну частину цих фортець через боротьбу з арабами на сході.
- У VIII-IX ст. хозари посилили тиск на Крим, візантійці забирали свої гарнізони. Хозарська влада встановилася в гірській частині, а візантійська залишилася тільки на узбережжі.