ГДЗ Історія України 7 клас О.І. Пометун, О.В. Дудар, Н.М. Гупан (2024) |
← Повернутися до розділів |
Назад до ст.40 | ст.41 |
Розв'язок:
Сторінка 41
Перевір себе
6. Михайло Грушевський називав князя Святослава «давньоруським спартанцем» і «першим запорожцем на київському столі». Поясни, як ти розумієш наведені характеристики. Чи погоджуєшся з ними?
Називаючи Святослава “давньоруським спартанцем” і “першим запорожцем на київському столі”, Михайло Грушевський, ймовірно, мав на увазі такі паралелі:
- Як і спартанці, Святослав все життя присвятив військовій справі, походам і битвам. Він цінував простоту побуту, невибагливість, фізичну силу і витривалість.
- Святослав, як і пізніші запорозькі козаки, більшість часу проводив у походах, далеко від столиці. Київ був для нього місцем збору війська, а не постійною резиденцією.
- Князь сам був прикладом хоробрості для дружини, завжди бився в перших рядах. Як і козацькі ватажки, він надихав воїнів особистим прикладом.
Ці порівняння досить влучно відображають войовничий характер і спосіб життя князя Святослава, тому я погоджуюся з наведеними характеристиками Грушевського.
7. Які риси Святослава підкреслено в портреті сучасного українського художника Олексія Штанка та на пам’ятній монеті Національного банку України?
На портреті Олексія Штанка та пам’ятній монеті Святослав зображений передусім як войовничий князь і звитяжний полководець:
- Шолом, кольчуга і меч підкреслюють його військове ремесло і готовність до битви.
- Рішучий погляд, вольове обличчя і міцна статура передають силу духу, хоробрість і відвагу князя.
Отже, сучасні митці, як і літописці, акцентують увагу на військовому таланті і звитязі Святослава, зображуючи його ідеалом мужнього воїна і полководця.
А ще ти можеш
1. Прочитай уривок із роману С. Скляренка «Святослав». Яким побачив Святослава автор? Чи збігається цей образ із твоїми уявленнями про князя? Чому? Які думки й почуття викликає в тебе ця людина?
В уривку з роману Семена Скляренка “Святослав” князь зображений як:
- Мужній і безстрашний воїн, який до останнього бореться з ворогами, навіть у безнадійній ситуації.
- Людина честі, для якої смерть у бою – це чесна смерть, а самогубство – ганьба і сором.
- Відданий своїй землі правитель. Навіть вмираючи, Святослав дивиться вдалину, ніби охоплюючи поглядом свої володіння.
Цей літературний образ загалом збігається з моїми уявленнями про князя Святослава як хороброго воїна і талановитого полководця. Автор показує його вірним своєму войовничому духу до останнього подиху.
Тож образ Святослава викликає повагу до його мужності, стійкості і відданості своєму народу. Разом з тим, відчувається і сум від усвідомлення передчасної загибелі такої яскравої особистості.
2. Уяви, що ти працюєш у команді, яка зніматиме пригодницький історичний фільм про Святослава. Вигадай назву цього фільму, намалюй рекламний постер у формі колажу та склади слоган — гасло до майбутньої стрічки. Скористайся інструментом дослідження.
Слоган: “Його меч кував славу і долю держави”
Ідея постера:
На передньому плані – князь Святослав у бойовому обладунку з мечем і щитом. Його погляд рішучий і спрямований удалину.
На задньому плані – колаж з батальних сцен, що зображують ключові битви і походи князя: розгром Хозарського каганату, війни з Візантією, битви з печенігами.
Над постаттю Святослава – давньоруські кораблі з воїнами, що пливуть Дніпром.
Знизу – панорама стародавнього Києва.
Кольорова гама – насичені відтінки червоного, золотого, чорного, що передають дух епохи.
Такий постер має відобразити епічний розмах діяльності Святослава, його військову звитягу і значення для ранньої історії Русі. Слоган підкреслює роль князя як видатного полководця і державного діяча.
Відкрий цифровий додаток і виконай завдання до § 5.
1. Спираючись на ілюстрації, визнач і запиши риси характеру князя Святослава.
- Мужність, безстрашність – князь зображений як войовничий і рішучий воїн.
- Сила духу, лідерські якості – його постать випромінює впевненість і харизму.
- Відданість військовій справі – Святослав у повному бойовому обладунку, готовий до битви.
- Суворість, навіть жорстокість – риси обличчя тверді, погляд пронизливий і нещадний.
2. Спираючись на карту, заповни таблицю «Походи Святослава»
Напрями й дати походу | Основні завоювання та перемоги | Результати й наслідки |
---|---|---|
Східний похід (964-966) | Підкорення в’ятичів, волзьких булгар, розгром Хозарського каганату, захоплення Саркела | Розширення впливу Русі на Схід, контроль над Волзьким торговим шляхом |
Перший Балканський похід (968) | Розгром Болгарії, захоплення 80 міст, заснування Переяславця на Дунаї | Поширення влади Русі на Балканах, вихід до Дунаю |
Другий Балканський похід (969-971) | Завоювання земель у Фракії та Македонії, облога Доростола | Поразка від Візантії, втрата завоювань на Дунаї за мирним договором |
3. Прочитай документ. Які почуття викликала в тебе промова Святослава? Яке враження, на твою думку, справили слова князя на воїнів? Чому?
Промова Святослава викликає почуття захоплення його мужністю і відданістю рідній землі. Я відчуваю повагу до князя, який власним прикладом надихає воїнів битися до останнього, не боячись смерті.
Я думаю, що воїни Святослава відчували гордість за свого відважного ватажка і були готові йти за ним до кінця. Слова князя, що він битиметься попереду всіх, безумовно додавали їм рішучості й сміливості перед обличчям небезпеки. Самовіддана промова Святослава згуртувала дружину і вселила в неї дух непереможності, про що свідчить відповідь воїнів: “Де голова твоя ляже, там і наші голови ми зложимо”.
4. На основі документа склади перелік змін, які запровадив Святослав у державі.
На основі наведеного уривка з “Повісті минулих літ” можна виділити такі зміни, які запровадив князь Святослав у державі:
- Святослав прагнув перенести центр держави з Києва до Переяславця на Дунаї, вважаючи це місто більш вигідним з економічної та стратегічної точки зору, оскільки там сходилися торгові шляхи з різних країн.
- Князь намагався розширити торговельні зв’язки Русі, зокрема з Візантією (Греками), Чехією, Угорщиною, про що свідчить перелік товарів, які надходили звідти.
- Святослав провів своєрідну адміністративну реформу, розділивши управління державою між своїми синами:
- старшого сина Ярополка він посадив княжити у Києві;
- середнього Олега – в землі древлян;
- молодшого Володимира, на прохання новгородців, відправив княжити до Новгорода.
- Сам Святослав віддав перевагу перебуванню в Переяславці на Дунаї, що свідчить про його більшу зацікавленість зовнішньою експансією та військовими походами, ніж внутрішніми справами держави.
5. Схарактеризуй діяльність Святослава, визначивши, яким був його вплив на розвиток Київської держави.
Я вважаю, що князь Святослав мав значний вплив на розвиток і зміцнення Київської держави, хоча його діяльність мала неоднозначні наслідки.
Тому що, з одного боку, своїми численними військовими походами Святослав:
- Значно розширив кордони Русі, підкоривши в’ятичів, волзьких булгар, хозар, ясів, касогів.
- Зміцнив міжнародний авторитет і вплив держави, особливо на Балканах.
- Забезпечив контроль над важливими торговими шляхами на Сході і Півдні.
Наприклад, розгром Хозарського каганату відкрив для Русі вихід до Каспійського моря і Волзький торговий шлях. А Балканські походи дозволили закріпитися на Дунаї.
З іншого боку, постійні війни Святослава:
- Виснажували людські та матеріальні ресурси держави.
- Послаблювали князівську владу в Києві, оскільки Святослав більше уваги приділяв завоюванням.
- Призвели до конфлікту з могутньою Візантією і в підсумку до поразки і втрати завоювань.
- Спровокували напади печенігів на південні рубежі Русі.
Отже, політика Святослава мала двоякий ефект. Його військові перемоги сприяли піднесенню Київської держави, розширенню її території і сфери впливу. Водночас, надмірне захоплення далекими походами дещо дестабілізувало внутрішнє становище Русі і врешті обернулося невдачею. Проте загалом завойовницька діяльність Святослава зміцнила позиції держави і заклала основу для її подальшого розвитку, хоча і ціною великих втрат.