ГДЗ Українська література 8 клас О.М. Авраменко (2021)

← Повернутися до розділів

Розв'язок:

8. Згадайте, що таке контраст як художній прийом. Які рядки обох частин вірша «Наша мова» протиставлено? З якою метою автор використав цей прийом? Прокоментуйте зв'язок між словами пісні про кохання — Дунай, весілля — коровай, казки — Змій у вірші «Теплі слова».


Контрастом (фр. contraste — протилежність) називається протиставлення в літературному творі. Використання контрасту різноманітне — контраст може бути між образами і словами, між персонажами і композиційними елементами. Головним призначенням такого виразного прийому, як контрасту, є спосіб надати емоційний вплив на читача.

У поезії «Наша мова» В. Голобородька використано контраст у рядках «…пісенними словами з побратимами у товаристві розмовляємо» і «…хай знають вороги якими словами на самоті мовчимо».
Використовуючи цей художній прийом, автор підкреслює, що побратимом для нього є кожен, хто любить українську пісня - бездонну душу рідного народу. А всі, хто її зневажає і паплюжить, вороги.

Для автора кожне слово української пісні чи казки дороге, тепле, найрідніше. Тому поет закликає співати пісні рідного народу, пам’ятати і розповідати дітям його казки, щоб не згубився у віках цей генетичний код нашої нації, щоб наповнювався «цей холодний Всесвіт теплими словами нашої мови, які народжуються разом із диханням».


9. Яким ви побачили ліричного героя віршів В. Голобородька? Опишіть його.


Ліричний герой поезій В. Голобородька постає переді мною наївною дитиною, світ якої заселений дивними істотами; у цьому світі оживають образи народних казок, легенд, обрядів, а явища природи й навіть речі мають душу, відчувають, мислять, поводяться, як допитливі й пустотливі діти.

А ще ліричний герой — справжній патріот, який любить Україну, живе, дихає нею, розгадує магію прадавніх українських слів.


10. Уважно розгляньте репродукцію картини В. Потапова «Червень» (с. 76). Якій частині вірша вона більше відповідає — першій чи другій? Словесно домалюйте пейзаж так, щоб він більше відповідав поезії В. Голобородька.


Репродукція картини В. Потапова «Червень» більше відповідає першій частині поезії «З дитинства: дощ», але вона не передає дитячої радості ліричного героя, який колись у дитинстві, пасучи корів, потрапив під теплу літню зливу.

Щоб пейзаж більше відповідав поезії В. Голобородька, я домалював би дорогу за одиноким деревом, на задньому плані — хату, що зеленим птахом примостилася на горі, череду корів, що зібралися біля водопою, густі кола від дощових крапель на поверхні річки. І, звичайно, ж хлопчика, якого обплело «зелене волосся дощу», але обличчя якого сповнене радості.

Інші вправи: