ГДЗ Історія України 7 клас А.А. Галімов, О.В. Гісем, О.О. Мартинюк (2024)

← Повернутися до розділів

Розв'язок:

Сторінка 22

ЗАВДАННЯ НА ПОВТОРЕННЯ

1. Покажіть на карті (с. 18):

1)  основні напрямки Великого розселення слов’янства;

Велике розселення слов’ян відбувалося в період V-VII століть і було частиною Великого переселення народів. Слов’янські племена, рухалися в різних напрямках, заселяючи території сучасної України від річки Прут до річки Оскіл. Це розселення сприяло формуванню племінних союзів, які об’єднували кілька племен.

2) шлях «із варягів у  греки».

Шлях «із варягів у греки» був основним водним торговим маршрутом Київської Русі, що з’єднував північні райони з південними та скандинавські країни з Візантійською імперією. Маршрут пролягав від Балтійського моря через річки та озера до Чорного моря і далі до Константинополя. Цей шлях мав велике значення для розвитку торгівлі та державного об’єднання східнослов’янських племен. Назва “із варягів у греки” відображає початкову та кінцеву точки маршруту — від скандинавських варягів до грецьких земель Візантії.

2. Хто такі нормани (варяги)?

Нормани, відомі також як “люди з півночі” або “люди північного вітру”, були скандинавами, які відомі своїми морськими походами та заснуванням держав у різних частинах Європи. У Східній Європі вони були відомі як “варяги”. Варяги, або вікінги, були активними в період VIII-XI століть, здійснюючи піратські набіги та торгівлю, а також заснували правлячу династію Рюриковичів у Київській Русі.
 

Визначте основні події, що відображають зміст процесів у слов’янства в цей період.

Основні події, що відображають зміст процесів у слов’янства у VIII-IX ст.:

  1. Виникнення у слов’ян спільнот – союзів окремих племен. На теренах України це були деревляни, поляни, уличі, тиверці, сіверяни, волиняни (дуліби) і хорвати.
  2. Початок будівництва міста Києва за правління братів Кия, Щека і Хорива, які походили з племені полян.
  3. Поступове виникнення і поглиблення етнічних відмінностей між віддаленими союзами племен і головним слов’янським ядром на прабатьківщині між Дніпром та Віслою.
  4. Формування нових утворень – племінних княжінь на чолі з князями шляхом об’єднання окремих союзів племен.
  5. Формування близько середини IX ст. Київського князівства на основі племінного княжіння полян у Середньому Подніпров’ї. Його правителями були князі Аскольд і Дір.
  6. Морський похід князя Аскольда проти Візантії у 860 р. та облога Константинополя.
  7. Хрещення князя Аскольда з частиною дружини у Візантії в 60-х рр. IX ст.

Ці події відображають процеси політичної консолідації слов’янських племен, зародження державності, поступовий перехід від племінного ладу до ранньофеодальної монархії, а також початок християнізації.