ГДЗ Історія України 7 клас А.А. Галімов, О.В. Гісем, О.О. Мартинюк (2024)

← Повернутися до розділів

Розв'язок:

Сторінка 31

ЗАВДАННЯ НА ПОВТОРЕННЯ

1. Назвіть заходи, здійснені для зміцнення влади князем Олегом.

Князь Олег здійснив низку заходів для зміцнення своєї влади та розширення територій Київської Русі. Він увійшов до Києва на чолі варязького війська, убивши Аскольда і Діра, що фактично започаткувало династію Рюриковичів.

Олег захопив Смоленськ та Любеч, обклав даниною древлян, полян, сіверян та радимичів, що зміцнило його контроль над цими територіями.

Він також здійснив успішні походи на Візантію, що призвело до вигідних торговельних угод для Київської Русі.

Олег підписав договір із Візантією, який дозволив руським купцям вільно переміщатися містом та здійснювати торгівлю.
 

2. Якою була політика перших князів Русі щодо Візантії?

Перші князі Київської Русі активно взаємодіяли з Візантією, використовуючи як військові, так і дипломатичні методи. Князь Олег здійснив два великі походи на Константинополь у 907 та 911 роках, що завершилися підписанням вигідних торговельних угод.
 

3. Укажіть назви слов’янських союзів племен, які сплачували данину хозарам.

Хозарський каганат. У VIII ст. вони підкорили східнослов’янські союзи племен полян, сіверян, радимичів та в’ятичів і примусили їх сплачувати данину.
 

4. Що таке внутрішня і зовнішня політика?

Внутрішня політика стосується заходів, спрямованих на управління та розвиток держави зсередини. Наприклад, княгиня Ольга провела низку внутрішньополітичних заходів, які сприяли об’єднанню східнослов’янських племен у єдину державу.

Зовнішня політика, навпаки, стосується відносин держави з іншими країнами. Княгиня Ольга, наприклад, віддавала перевагу мирним засобам у зовнішньополітичній діяльності. Князь Святослав приділяв увагу активній зовнішній політиці, яка мала переважно завойовницьку спрямованість.
 

Які перетворення здійснила у своїй державі княгиня Ольга?

Княгиня Ольга здійснила такі перетворення у своїй державі:

  1. Придушила повстання деревлян і помстилася винним у смерті князя Ігоря, фактично знищивши деревлянське племінне княжіння. Це поставило питання реформи системи державного управління в Русі.
  2. Впорядкувала систему збирання данини – окреслила землі, з яких стягувалася данина, встановила “уроки” (розміри данини) та “оброки”. Запровадила “устави”, що впорядковували адміністративні й судові дії на місцях.
  3. Улаштувала “становища” – місця зберігання данини, та княжі “погости” – осередки центральної влади. За князівською скарбницею закріпила “ловища” – землі, багаті на хутрових звірів і дичину.
  4. За її правління розбудовувався Київ. З’явилося нове місце перебування князів – Ольжин двір із “теремом кам’яним”.

Отже, княгиня Ольга провела низку внутрішньополітичних заходів, які сприяли централізації влади, впорядкуванню системи управління та данини, зміцненню ролі Києва як столиці держави. Це були важливі кроки на шляху об’єднання східнослов’янських племен у єдину державу.