ГДЗ Історія України 7 клас А.А. Галімов, О.В. Гісем, О.О. Мартинюк (2024) |
← Повернутися до розділів |
Назад до ст.33 | ст.34 | Вперед до ст.35 |
Розв'язок:
Сторінка 34
Працюємо в малих групах. За допомогою методу «Синтез думок» обговоріть і визначте спільне й відмінне в політиці княгині Ольги та князя Святослава.
Спільне в політиці княгині Ольги та князя Святослава:
- Обидва правителі зміцнювали та розширювали територію Київської Русі. Ольга приєднала деревлянські землі, а Святослав підкорив в’ятичів, волзьких булгар та інші племена.
- І Ольга, і Святослав активно взаємодіяли з Візантією. Ольга здійснила дипломатичний візит до Константинополя, а Святослав вів військові кампанії на Балканах.
- Обидва правителі дбали про інтереси Київської Русі на міжнародній арені, хоча й використовували різні методи.
Відмінне в політиці княгині Ольги та князя Святослава:
- Ольга віддавала перевагу дипломатії та мирним методам у зовнішній політиці, тоді як Святослав був войовничим правителем і здійснював завойовницькі походи.
- Княгиня Ольга прийняла християнство під час візиту до Константинополя, хоча й не змогла хрестити Русь. Святослав залишався язичником і не збирався відмовлятися від давніх звичаїв.
- Ольга зосереджувалася на внутрішніх реформах – впорядкуванні збору данини, розвитку Києва тощо. Святослав більше уваги приділяв розширенню території через завоювання.
- Ольга здійснила першу спробу встановити дипломатичні відносини із Західною Європою, відправивши послів до німецького короля. Святослав не виявляв такої ініціативи.
- Княгиня Ольга померла своєю смертю в Києві, тоді як Святослав загинув у бою з печенігами під час повернення з Болгарського походу.
Отже, попри деякі спільні риси, як-от зміцнення держави та активна зовнішня політика, підходи Ольги та Святослава суттєво різнилися. Ольга була мудрою правителькою-дипломатом, а Святослав – войовничим князем-завойовником.
1. Працюємо в парах. Обговоріть зміст джерела та визначте, які факти свідчать про невибагливість і хоробрість Святослава.
2. Знайдіть на карті атласу наведені в літописі назви країн, міст тощо та простежте напрямки воєнних походів Святослава в 964-966 рр.
Згідно з наведеним уривком з літопису “Повість минулих літ”, про невибагливість і хоробрість князя Святослава Ігоровича свідчать такі факти:
- Святослав був хоробрим і легким на підйом, ходив як пардус (гепард). Це вказує на його сміливість, рішучість і невибагливість.
- Князь не возив за собою обозів, не брав казанів, не варив м’яса. Він просто нарізав тонкими скибками конину, звірину або воловину, пік м’ясо на вугіллях і так їв. Це свідчить про його здатність обходитись малим, невибагливість у побуті.
- Святослав не мав навіть шатра, а спав на повсті, поклавши сідло в головах. Так само чинили і всі його воїни. Це знову ж таки вказує на невибагливість і загартованість князя та його дружини.
- Перед походами Святослав надсилав послів до інших земель зі словами “Хочу на вас іти”. Це демонструє його хоробрість, впевненість у своїх силах і готовність до відкритого протистояння.
- Літописець зазначає, що Святослав “багато воєн він чинив”. Постійні військові походи і перемоги над ворогами (хозарами, ясами, касогами) також є свідченням хоробрості і військової вправності князя.
Отже, літописні свідчення змальовують Святослава Ігоровича як хороброго, рішучого, невибагливого у побуті правителя і талановитого полководця. Саме ці риси дозволили йому здійснити успішні завойовницькі походи і значно розширити територію Київської Русі.