ГДЗ Історія України 7 клас А.А. Галімов, О.В. Гісем, О.О. Мартинюк (2024)

← Повернутися до розділів

Розв'язок:

Сторінка 32

Чим уславилася княгиня Ольга?

Княгиня Ольга уславилася такими діяннями:

  1. Вона була мудрою, вродливою, розумною, енергійною та далекоглядною правителькою Київської Русі.
  2. Ольга придушила повстання деревлян і помстилася винним у смерті свого чоловіка князя Ігоря.
  3. Вона провела важливі реформи системи державного управління – впорядкувала збір данини, встановила фіксовані розміри данини, запровадила адміністративні та судові устави.
  4. За її правління активно розбудовувався Київ, з’явилися нові князівські палаци.
  5. Ольга здійснила перший в історії Русі мирний візит правителя до Константинополя, де прийняла християнство.
  6. Вона зробила першу спробу встановити дипломатичні відносини із Західною Європою, відправивши послів до німецького короля.


За допомогою додаткових джерел підготуйте повідомлення за темою «Нестор Літописець про  чотири помсти Ольги деревлянам».

Нестор Літописець у “Повісті минулих літ” детально описує чотири помсти княгині Ольги древлянам за вбивство її чоловіка, князя Ігоря у 945 році:

  1. Перша помста: Ольга наказала закопати живцем у землю 20 найкращих древлянських послів, які прибули сватати її за свого князя Мала.
  2. Друга помста: Ольга попросила древлян прислати найповажніших мужів, яких потім спалила у лазні.
  3. Третя помста: Ольга прибула до древлянської землі нібито справляти тризну на могилі Ігоря. Напоївши древлян, вона наказала воїнам посікти п’ять тисяч з них.
  4. Четверта помста: Ольга обложила древлянську столицю Іскоростень. Хитрістю вона попросила з кожного двору по 3 голуби й горобця, до яких звеліла прив’язати палаючий трут. Птахи повернулись у свої гнізда і спалили все місто.

Після цього Ольга спалила місто дотла, частину населення побила, інших віддала у рабство, а на решту наклала тяжку данину. Літописець зазначає, що “і пішла Ольга по Деревлянській землі з сином своїм і з дружиною своєю, встановлюючи устави і уроки”.

Дослідники вважають, що сюжет про помсту Ольги має фольклорне походження і містить чимало символізму. Кожна помста представляє собою загадку про смерть, яку древляни не змогли розгадати. Образ Ольги поєднує риси язичницької княгині-войовниці та християнської правительки.
 

Які заходи здійснила княгиня Ольга для розвитку відносин Русі з іншими державами?

Княгиня Ольга здійснила такі заходи для розвитку відносин Русі з іншими державами:

  1. У 946 р. (за іншими даними — у 957 р.) Ольга відвідала Константинополь. Це були перші в історії відвідини столиці Візантії правителем Русі на чолі мирного посольства. За літописом, у Константинополі Ольга прийняла християнство. Було домовлено, що руські дружинники служитимуть імператорові, а Візантія за це сплачуватиме гроші Русі.
  2. Княгиня Ольга здійснила першу спробу встановити дипломатичні відносини із країнами Західної Європи. У 949 р. (або 959 р.) вона відправила своїх послів до німецького короля із проханням надіслати місію для хрещення Русі. Через деякий час після цього до Києва прибула християнська місія, очолювана єпископом Адальбертом.

На відміну від своїх попередників, Ольга віддавала перевагу дипломатії, тобто вирішувала питання міждержавних відносин за допомогою переговорів.