ГДЗ Історія України 7 клас А.А. Галімов, О.В. Гісем, О.О. Мартинюк (2024)

← Повернутися до розділів

Розв'язок:

Сторінка 42

Застосовуємо і творимо

8. Знайдіть на карті (с.  27) руські міста ІХ-Х  ст., про які повідомляв Нестор Літописець.

У IX – першій половині X ст. в Русі, за літописом, вже існувало 16 міст: Київ, Новгород, Ростов, Полоцьк, Ладога, Білоозеро, Муром, Ізборськ, Смоленськ, Любеч, Псков, Чернігів, Переяслав, Пересічень, Вишгород, Іскоростень.
 

9. Працюємо разом. За допомогою методу «Дебати» обговоріть проблемні питання.

1) Як у ІХ-Х  ст. людина впливала на навколишнє середовище, взаємодіяла з  ним та пристосовувалася до природних умов?

У Русі IX-X ст. люди тісно взаємодіяли з природою. Села розташовувалися в місцевості зі сприятливими природними умовами. Люди намагалися пристосовуватися до природи, а не змінювати її. Землеробство, скотарство, промисли (полювання, рибальство, бортництво) були основними заняттями і залежали від природних умов. Язичницькі вірування і свята також були пов’язані з природними циклами.

2) Як людина в Русі ІХ-Х ст. могла впливати на життя своєї громади й  держави? Як ви вважаєте, чи почувалася вона захищеною?

У Русі IX-X ст. людина була частиною громади – верви, члени якої були пов’язані круговою порукою у сплаті данини та відповідальністю за злочини. Тобто людина не могла не рахуватися з громадою. Водночас, князівська влада спиралася на дружину і ради старійшин, тому пересічна людина навряд чи мала великий вплив на життя держави. Захищеність людини забезпечувалася більше громадою, ніж державою.